Matbaa
matbaa sayfa görseli yatay

MATBAA HİZMETLERİ

Matbaa nedir ? Ne işe yarar?

Matbaa günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte oldukça sık kullanılan yerlerden bir tanesidir. Peki matbaa nedir ? Matbaa, hammaddesi kağıt olan ürünlerin istenilen şekillerde basılması ve üretilmesi işleminin yapıldığı yer olarak tanımlanabilir. Bu sektör geçmişten günümüze kadar oldukça değişim göstermiş olup, yenilikçi gelişmeler yaşanmıştır.

Matbaacılık nasıl başladı?

Matbaacılık Tipografi ile başlamıştır. Tipografi, çizim ve yazım işlemlerinin manuel olarak metal veya tahta üzerine yapılması işlemine denir. Yani burada bir insan gücü ile baskı yapıldığı sonucuna varmak mümkün. Buna rağmen geçmişte önemli bir yere sahiptir.

İlerleyen dönemlerde ise teknoloji alanında yaşanan gelişmeler matbaacılık sektörüne de yansıdı. Tipografi yönteminin oldukça zahmetli olduğu görüşüne varılarak yeni bir sistem geliştirildi. Buna da Ofset baskı adı verildi. Ofset baskıda ise lazer ve ışın teknolojisi kullanılarak baskı metal kalıba aktarıldı ve su ve boya ile kağıt üzerine uygulandı.

Bu yöntem ise 1970 yılından itibaren günümüze kadar gelmiş oldu. Ancak Ofset Baskının bazı dezavantajları mevcut. Yüksek adetli basımlarda maliyet yönünden oldukça avantajlıdır. Düşük adetli basımlarda ise maliyet unsuru yüksektir. Günümüzde yeni gelişmeler ile birlikte Dijital Baskı teknolojisi ortaya çıktı.

Dijital baskı her ne kadar Ofset baskı kalitesini yakalayamamış olsa da düşük adetli basımlar için oldukça uygundur. Dijital Baskı ve Ofset Baskı günümüzde halen kullanılmaktadır.,

Matbaa’da hangi ürünler basılmaktadır ?

* Afiş ve Poster, Zarf, Dönkart
* Ajanda ve Spiralli Defter, Takvim, Dosya
* Amerikan Servis Sticker, Etiket Kartvizit
* Antetli Kağıt Sertifika, Diploma, Karne, Davetiye ve Kart
* Broşür, İnsert, Föy, El İlanı, Prospektüs ve Kullanım Kılavuzu Katalog, Dergi
* Bloknot ve Notluk, Otokopili Evraklar, Klasör, Kartela
* Çanta ve Poşet Kutu Çeşitli Form ve Evrak

Şirketler ve kişilerin istekleri doğrultusunda hammaddesi kağıt olan bir çok ürünün basım işlemini gerçekleştiriyoruz. Bunu son sistem teknolojiler ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak yapıyoruz. Doğru renk tercihlerini sizlerle paylaşarak, firmanıza özel bir tasarım geliştirerek, göze hitap eden ürünleri sizlere sunuyoruz. Kısa sürede gerçekleştirilen basım işlemi sonrası ürünleri kusursuz bir şekilde tarafınıza iletiyoruz.